Close
Please Wait. Loading Menu...

Elected Committees

Academic Judicial Counsil
Two faculty members; two-year term; elected in April

  • Vice President for Student Life and Dean of Students
  • Administrative representative appointed by the Vice President for Student Life and Dean of Students
  • Shannon Kundey, Psychology (2012-2014)
  • Heather Mitchell-Buck, English (2013-2015)
  • Eleven student representatives

Academic Standards and Policy Committee
Four faculty members, one of whom is elected chairperson; two-year term; elected in April

  • Provost and Vice President of Academic Affairs
  • Executive Director, Academic and Career Services
  • Registrar
  • Vice President for Student Life and Dean of Students (ex officio, non-voting member)
  • Lisa Algazi Marcus, Foreign Languages/Literatures (2012-2014)
  • Jay Driskell, History (2013-2015)
  • Susan Ensel, Chemistry/Physics (2012-2014)
  • Jerry Van Winter, Economics/Business Administration (2013-2015)

Curriculum Committee
Eight faculty members; one faculty member, who is in the second year of service, is elected chairperson; two-year term; elected in May

  • Provost and Vice President of Academic Affairs (ex officio, voting member)
  • Registrar (ex officio, voting member)
  • Donna Bertazzoni, English (2013-2015)
  • Aijuan Dong, Computer Science (2012-2014)
  • Shannon Kundey, Psychology (2013-2015)
  • Craig Laufer, Biology (2013-2015)
  • Tianning Li, Economics/Business Administration (2012-2014)
  • James Parson, Mathematics (2012-2014)
  • Carol Snapp, Nursing (2013-2014)
  • Noel Verzosa, Music (2013-2015)
  • Two voting student representatives (members of, and elected by,  the Student Academic Affairs Committee)

Faculty Board of Review
Six faculty members, one of whom is elected chairperson; two-year term; elected in May

  • Sue Carney, Biology (2013-2015)
  • Allen Flora, Chemistry and Physics (2013-2015)
  • David Gurzick, Economics/Business Administration (2013-2015)
  • Lisa Algazi Marcus, Foreign Languages/Literatures (2012-2014)
  • Wanda Ruffin, Psychology (2012-2014)
  • Stephen Wilson, Religious Studies/Philosophy (2012-2014)

Faculty Development Committee
Five faculty members, one of whom is elected chairperson (at least three members must be tenured); two-year term; elected in May.

  • Provost and Vice President of Academic Affairs (ex officio, voting member)
  • George Dimitoglou, Computer Science (2013-2015)
  • David Gurzick, Economics/Business Administration (2012-2014)
  • Elizabeth Knapp, English (2013-2015)
  • Lynda Sowbel, Sociology/Social Work (2012-2014)
  • Hoda Zaki, Political Science (2012-2014)

Faculty Executive Committee
Eight faculty members: a chairperson (must be tenured), a vice-chairperson (must be tenured), and a secretary (must have been a member of the faculty for at least three years), are elected for one-year terms at the April Faculty Senate meeting (after completing one year of service, the chairperson remains a member of the Executive Committee for the following year); four at-large representatives, who must have been a member of the faculty for at least two years, are elected for two-year terms at the May faculty meeting.

  • Dana Lawrence, Chairperson, Chemistry (2013-2014)
  • Ricky Hirschhorn, Vice Chairperson, Biology (2013-2014)
  • Randy Ford, Past Chairperson, Computer Science (2013-2014)
  • Roser Caminals-Heath, Secretary, Foreign Languages and Literature (2013-2014)
  • Ingrid Farreras, Psychology (2013-2015)
  • Christy Graybeal, Education (2012-2014)
  • Laura Moore, Sociology and Social Work (2013-2014)
  • Anita Jose, Economics/Business Administration (2013-2015)

Faculty Personnel Committee
Five tenured faculty members; two-year term; elected in April; one faculty member, who is in the second year of service, is elected chairperson.

  • Kevin Bennett, Chemistry (2013-2015)
  • Paige Eager, Political Science (2013-2015)
  • Amy Gottfried, English (2012-2014)
  • Sang Kim, Economics/Business Administration (2013-2015)
  • Xinlian Liu, Computer Science (2012-2014)

Graduate Council
Two faculty members; two-year term; elected in April

  • Dean of the Graduate School (ex officio, voting member and Chair)
  • Program directors or department chairpersons of all separate graduate degree-granting programs:
  • Roger Stenersen, Educational Leadership
  • Xinlian Liu, Information Technology and Computer Science
  • Elizabeth MacDougall, Human Sciences and Thanatology
  • April Boulton, Environmental Biology
  • Liz Chang, M.I.T.
  • Oney Smith, Biomedical Sciences
  • Anita Jose, MBA
  • Ellen Koitz, Reading Program
  • Joyce Michaud, Ceramics Arts
  • Amy Gottfried, Humanities
  • Steven Giardina, Regulatory Compliance
  • Judy Sherman, Curriculum and Instruction
  • Betty Mayfield, Secondary Math Education
  • Jill Dunham, Math (2013-2015)
  • Michael Coon, Economics (2013-2014)

Grievance Board for Harassment
Two faculty members; two administrators (appointed); two-year term; elected in May.

  • George Dimitoglou, Computer Science (2012-2014)
  • Lynda Sowbel, Sociology/SOWK (2013-2015) 

Student Board of Appeals 
One faculty member; one-year term; elected in April

  • Academic Judicial Council adviser
  • Dean of Students (present and voting on residential appeals only)
  • Student Government Association Vice-President, non-voting, except in case of a tie)
  • Liz Atwood, English (2013-2014)
  • Four voting student representatives (one from each class)

Enrollment Management Advisory Committee
Two faculty members, two-year terms, elected in May.

  • Sang Kim, Economics/Business Administration (2012-2014)
  • Chris Stromberg, Chemistry and Physics (2013-2015)

Nominating Committee
Five faculty members, two-year terms, elected in May

  • Susan Carney, Biology (2012-2014)
  • Jay Driskell, History (2012-2014)
  • Paige Eager, Political Science (2013-2015)
  • Amy Gottfried, English (2013-2015)
  • James Parson, Math (2013-2015)

Planning and Budgeting Committee
Two faculty members, two-year terms, elected in May.

  • One Faculty Executive Committee representative
  • Senior Staff
  • Controller
  • Director of Budget Development, Planning and Reporting
  • Director of Institutional Research
  • Two appointed staff members
  • Joy Ernst, Sociology/SOWK (2013-2015)
  • Anita Jose, Economics/Business Administration (2013-2014)

Risk Management Committee
Two faculty members, two-year terms, elected in May.

  • Chemical Safety Officer (ex officio)
  • Tianning Li, Economics/Business Administration (2012-2014)
  • Ann Stewart, Math (2013-2015)

Academic Technology and Infrastructure Group
Four faculty members, one each from Humanities, Sciences, Social Sciences, and Professional Studies, two-year terms, elected in May.

  • Humanities - Heather Mitchell-Buck, English (2012-2014)
  • Sciences - Dana Lawrence, Chemistry/Physics (2012-2014)
  • Social Sciences - Terry Martin, Psychology (2013-2015)
  • Professional Studies - Michael Coon, Economics/Business Administration(2013-2015)

Representation on Board of Trustee Committees:

Academic Affairs Committee Representative

  • Amy Gottfried, English (2012-2014)

Student Life and Enrollment Committee Representative

  • Susan Ensel, Chemistry/Physics (2012-2014)

Facilities Committee Representative

  • Elizabeth Chang, Computer Science (2012-2014)

Institutional Advancement Committee Representative

  • Christopher Stromberg, Chemistry/Physics (2012-2014)