Menu
Home  |  Academics  |  Provost Office
  |  Appointed Committees
Bookmark and Share

Appointed Committees

Chairpersons

  • Art – Jennifer Ross
  • Biology – Kathy Falkenstein
  • Chemistry and Physics – Dana Lawrence
  • Computer Science – John Boon, Xinlian Liu, Co-chairs
  • Economics and Management – Sang Kim
  • Education – Judy Sherman
  • English – Mark Sandona
  • Foreign Languages and Literatures – Donald Wright
  • History – Emilie Amt
  • Honors – Karen Hoffman and Craig Laufer, Co-chairs
  • Law and Criminal Justice – Janis Judson
  • Mathematics – Ann Stewart
  • Music – Wayne Wold
  • Nursing – Carol Snapp
  • Philosophy and Religious Studies – Karen Hoffman
  • Physical Education – Paul Soong
  • Political Science – Hoda Zaki (fall), Tamelyn Tucker-Worgs (spring)
  • Psychology – Ingrid Farreras
  • Sociology and Social Work – Laura Moore

IRB

  • Dean of the Graduate School, ex-officio
  • Diane Oliver, Chair
  • Ann Boyd, Biology (2014-2017)
  • Diane Oliver, Psychology (2014-2017)
  • Jolene Sanders, Sociology and Social Work (2016-2019)
  • George Dodge, Fort Detrick (2014-2017)

IACUC Committee

  • Eric Annis, Biology (12/1/2014 – 11/30/2017)
  • Sue Carney, Biology (12/1/2014 – 11/30/2017)
  • Shannon Kundey, Psychology (12/1/2014 – 11/30/2017)
  • John G. Miller, DVM (12/1/2014 – 11/30/2017)

Assessment Coordinators

  • Jennifer Ross, Art/Archaeology
  • Kathy Falkenstein, Biology
  • Kevin Bennett, Chemistry/Physics
  • Liz Chang, Computer Science
  • Anita Jose, Management
  • Sang Kim, Economics
  • Tanya Williams, Education
  • Donna Bertazzoni, CMA
  • Mark Sandona, English
  • Scott Pincikowski, Foreign Languages
  • TBD, History
  • Karen Hoffman, Craig Laufer, Honors
  • Janis Judson, Law and CJ
  • Ann Stewart, Mathematics
  • Carol Snapp, Nursing
  • Karen Hoffman, Philosophy/Religious Studies
  • Wayne Wold, Music
  • Paul Soong, Physical Education
  • Paige Eager, Political Science
  • Ingrid Farreras, Psychology
  • Laura Moore, Sociology/Social Work