Student Prizes & Awards

Awarded to an outstanding undergraduate student in computer science

2020

Natalie Shafer & Rachel Shafer

2019Ian Wittler
2018Karen Canas Hernandez
2017Karen Canas
2016Davon Hill
2015Michael Mastantuono
2014Max Zarket
2013Stephanie Chouinard
2012

Jennifer R. Hill
Adam R. Stauffer

2011

Valentine Polii
Laura Schanno

2010Robert Book
2009Eric Walton
2008Paul Bartholomew
Jason Ruvinsky
David Conway
2007Cory Petosky
Mayuran Thurairatnam
2006Jeanine M. Morber
2005Emily R. Brown
Sharon L. Cramer
Qin Zhang
2004Beth Waggoner
2003Douglas Stull
Jenny Webb
2002John Shafer
2001Amanda Ohlin
2000Stacy Lynn Bartram
1999Erin Elizabeth McNulty
Laura Ellen Haft
1998Sean Hill
1997Amy Boyles
Elizabeth Daxon

 

Awarded to an undergraduate student selected by the department faculty to recognize excellence

2020Christian Wagner
2019Natalie Shafer & Rachel Shafer
2018Mickayla Bachar
2017Kaitlyn Bolton-Blevins
2016Devin Hill
2015James Blaney
2014Robert Staples
2013Dorothy Kirlew
2012Naseem E. Zietoon
2011Jessica Baumel
2010Nathan Jacobson
2009Kyle Huyser
2008Michael Naylor
2007Isabelle Sandrine Nana

 

Awarded to a senior who has demonstrated continued achievement in the field of computer science

2020Michael Barnhart
2019Zachary Crossey
2018Daniel Forgosh and Ian Wittler
2017John Piggott
2016Joshua Williams
2015Robert Staples
2014Michael Mastantuono
2013Ryan Kane
2012Nathan S. Jacobson
2011Olaoluwa Komolafe
2010Nick Burdette
2009Kristopher Reese
2008William Bonde
Timothy Butler
2007Patrick Doody
Sharif Gaines

 

Awarded to an undergraduate student in the introductory course sequence

2020Katherine Blackwell
2019Jack Wilder
2018Alex Blank and Jake Howell
2017Danielle Pitts
2016Mickayla Bachar
Karen Canas
2015Joshua Williams
2014Joshua Hidayat
2013Nathan Goedeke
2012Tyler J. Martin
Joshua A. Tokar
2011Ryan Kane
Mace Stoner
Wesley Wiser
Max Zarket
2010Stephanie Chouinard
Naseem Zietoon
2009Laura Schanno
Senad Sinanovic
2008David Cope
Valentine Polii
2007Olabusayo Kilo

 

Awarded to a graduate student for original work of superior quality

2015Andrew Broadhurst
2013Carl McIntosh
2012Athena Johnson
2010Carol Jim
2009George Henson
2008Michael Maynard
James Adams
2007Paul Seymer
John Shafer

 

Awarded by the Graduate School to one outstanding student in each graduate program

2020

Diane Stratton (CS)

Nikhil Kalva (CYBR)

Duncan Bartley (IT)

Laura Espinosa (MIT)

2019Lawrence Stewart (CS)
Devon Hill (Cyber)
Junyan Huang (IT)
Kamal Rangavajhula (MIT)
2018Anwar Husain (CS)
Michelle Johnson (IT)
2017Scott McLemore (CS)
Larbi Bricha (IT)
Jeff Blake (MIT)
2016Danny Watson (CS)
Swathi Chandha (IT)
Kalyan Bendi (MIT)
2015Andrew Broadhurst (CS)
Hassan Alzahrani (IT)
2014Taylor Kulp (CS)
Yaser Allahidan (IT)
Nishant Gurung (MIT)
2013Kenneth Hofgesang (CS)
Krishna Nandanavanam (IT)
Timothy Taylor (MIT)
2012Michael Moorman (CS)
Francis Abantei(IT)
Abdulaziz Aljabre(MIT)
2011Adam Rivera (CS)
Matthew Roberts (CIS)
Donald Shaffer (IT)
Rania Radwan (MIT)
2010Douglas Remsburg (CS)
David Hamilton (MIT)
Elizabeth Pettys (CIS)
2009Edward Chwalik (CS)
Gary Corsar (CIS)
2008William Watson (CS)
David Perlowski (CIS)
2007Samuel Ullmann (CS)
Mark Newman (CIS/CS)
Ross Murphy (CIS/IT)
Karen Pumphrey (MIT)
2006Nora Fatima Husain (CS)

 

Awarded to a graduate student who has demonstrated continued achievement in computer science and information technology

2018Mohammed Anas Bricha
2015Boris Sekulic
2013Jennifer Gilroy
2008Elise Dirksen